Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Günümüzde kurulan şirketlerin büyük bir kısmını limited şirketler oluşturmaktadır. Şirket kurmak isteyenler, birçok avantajından dolayı limited şirketleri daha çok tercih etmektedir. Şirket tipine karar verilmeden ise şirket çeşitleri ile gerekli tüm bilgilerin öğrenilmesi ve kuracak kişilerin gerekirse danışmanlık hizmeti alarak, şirket tipine karar vermeleri, sonradan problemlerle karşılaşmamak için faydalı olmaktadır.

Limited Şirket Nasıl Kurulur?

İnternet ortamında genellikle limited şirket nasıl kurulur sorusuna cevap aranmaktadır. Limited şirketi kurabilmek için yapılması gereken zorunluluklar bulunmaktadır. Öncelikle limited şirket kurmak için gerekli evraklar hazırlanmalı, ilgili sicil müdürlükleri ve vergi dairelerine müracaat edilmedir. Bu aşamada öncelikle bir ticaret unvanının seçilmesi, şirketin ana sözleşmesinin bu unvana göre hazırlanması ve imzaya yetkili kişiler ile birlikte ticaret sicilinden, imzanın ve ana sözleşmenin tasdik edilmesi gerekir.

Bu aşamada şirket yetkililerine zaman kazandırmak adına alacağımız şirket kuruluşu vekaleti ile, tüm şirket kuruluş ve imza işlemleri tarafımızca yapılabilmektedir.

Limited Şirket Kurulumu Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: +90 (212) 242 22 09

Limited Şirket Kurmak İçin Ne Kadar Masraf Gereklidir?

Limited şirket kuracak kişilerin, şirket kurma maliyeti, şirketin kurulacağı il ve ilçesine göre değişiklik göstermektedir. Limited şirket kuruluş masrafları şu şekilde hesaplanmaktadır;

Öncelikle şirket kuruluşu için hesaplamayı değiştirebilecek bazı kriterler mevcuttur. Bu kriterler, şirketin imzaya yetkili kişilerin ve ilgili temsilcilerin sayısı ve ana sözleşmenin uzunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Yaklaşık kuruluş maliyeti 4.000TL ile 5.000TL aralığındadır. Bu konu ile ilgili detaylı açıklama ve bilgiler için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Limited Şirket Nedir?

Bir veya daha çok, gerçek ya da tüzel kişi tarafından, bir ticaret unvanı altında kurulan şirketlere, limited şirket denir. Bu tip şirketlerin esas sermayeleri bellidir ve bu sermaye, esas sermaye paylarının toplamından oluşur. Limited şirketin kurulması için ise en az 10.000 TL sermaye gerekmektedir. Şirket kuruluş aşamasında, asgari sermaye ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Şahıs şirketi ile limited şirket kurmak için gerekenler farklılık göstermektedir.

Kadir Macit Mali Müşavirlik Firması olarak, limited şirketinin kurulabilmesi için gerekli olan her konuda, tecrübe ve deneyimimizin sayesinde müşterilerimize yardımcı olmaktayız. Ayrıca limited şirket kurmak için gerekli belgeler konusunda da, en hızlı şekilde bu belgelerin hazırlanmasını sağlamaktayız. Firmamızın hizmetleri arasında; her çeşit ticari şirkete mali müşavirlik yapmak, şirketlerin birleşme ve bölünme işlemlerini gerçekleştirmek, finansal açıdan danışmanlık yapmak, KOSGEB kredi desteği almak için gerekli işlemler ve SGK teşvik yönetimiyle, bu konular gibi ihtiyaç duyulan tüm finansal ve hukuki hukuki konularda yardımcı olmaktayız.

Firmamızda tüm bu konular için uzman mali müşavirlerimiz ve mali hukukçularımız mevcuttur. Bu konularda detaylı bilgi ve destek alabilmek için bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

Limited Şirketi Kurmanın Avantajları

  • Limited şirketlerin diğer şirket türlerinden en avantajlı kısmı, limited şirketin ortaklarının sorumluluğu, koymuş oldukları sermayeyle sınırlı olmasıdır.
  • Limited Şirkete yeni ortaklar alınabilir ve istenirse şirketin hisseleri şahıs ve tüzel kişilere devredilebilir.
  • Limited şirketler şahıs şirketlerine göre, dış piyasaya karşı her zaman daha kurumsal ve daha prestijlidir.
  • Prestij ve kurumsallık sizlere banka, ticari işbirlikçileriniz ve dış piyasaya karşı daima avantajlar sağlayacaktır.
  • Bu avantajlar dışında, şahıs şirketlerinde vergi artan oranlı iken, limited şirketlerde sabit vergi avantajından (%22) yararlanılabilmektedir.

Limited Şirketi Kurmanın Dezavantajları 

  • Limited şirketlerinin az da olsa diğer şirketlere nazaran dezavantajları da bulunmaktadır.
  • Limited şirketlerin kapatılması tasfiye süreci olduğundan dolayı, kapatılma kararı verildikten itibaren şirket tasfiyeye girer ve 6 aylık tasfiye süreci başlar.
  • Limited şirkette, şahıs firmalarına göre maktu aidat ve sorumluluklar, maliyet açısından şahıs şirketlerine göre daha yüksek tutarlıdır.
  • Limited şirkette defter tutma ücretleri ve defter tasdik ücretleri, şahıs şirketlerine göre daha yüksek tutarlıdır.

Limited Şirket Kurma ile Alakalı Diğer Hususlar

Şirket kurma işlemlerinde gecikmemek için gerekli olan evrakların tam ve zamanında yapılması gerekmekte ve masrafların ise ilgili yerlere istenilen sürelerde yatırılması gerekmektedir. Bu süreçlerin çoğu, hukuksal ve mali uzmanlık gerektirmektedir. Limited şirketi kurma aşamasında iseniz, bizlerle irtibata geçtikten sonra, şirketinizin tüm resmi belgelerini yasal olarak eksiksiz şekilde hazırlayıp, 1 günde limited şirketinizi kurabiliyoruz.

Ayrıca şahıs şirketi nedir ve nasıl kurulur ile alakalı tüm sorularınızı da, hazırladığımız detaylı rehber ile sitemizden hemen inceleyebilir ve bu hizmetimizden de yararlanabilirsiniz. Şahıs ve limited şirketlerine ait sitemizdeki rehberleri okumuş ve aklınızda hala bunlarla alakalı soru işaretleri varsa mutlaka bizlerle iletişime geçin ve tüm soru işaretlerinizi hemen giderelim.

E-posta Girişi
E-Mükellef Girişi